U OVOM BLOGU CETE PRONACI UKUSNE RECEPTE TE ZANIMLJIVE CINJENICE O NEKIM KUHINJAMA

utorak, 30. kolovoza 2016.

Home made mljeko

kokosovo mljeko

Svi smo čuli za kokosovo ulje i njegove prednosti u odnosu na druga ulja koja koristimo u svakodnevnoj prehrani. No, također smo svjesni i da kokosovo ulje nije cijenom najpristupačnija opcija za sve. Na svu sreću, to nije jedini proizvod koji možemo dobiti od kokosa. Prije svega, tu je kokosovo mlijeko, odlična alternativa kravljem mlijeku.
Kokos je izrazito nutritivan i bogat vlaknima, vitaminima C, E, B1, B3, B5 i B6, kao i mineralima poput željeza, selena, kalcija, magnezija i fosfora. Ne sadrži laktozu, te je iz tog razloga odlična alternativa za one s intolerancijom. Ono je odlična baza za izradu smoothija, milkshakeova te općenito kao zamjena za mlijeko kod kuhanja.
Kokos i kokosovo mlijeko su neopravdano stekli lošu reputaciju jer sadrže veliku količinu masti. Ipak, ako je vjerovati novim istraživanjima – ne konzumiranje dovoljno masnoća zapravo može uzrokovati povećanu tjelesnu težinu. Jedinstvene srednje lančane masne kiseline u kokosovom mlijeku dokazano pomažu u mršavljenju, poboljšavaju imunitet, smanjuju rizik od srčanih oboljenja te utječu pozitivno na zdravlje kože i kose.
Ono čega trebamo biti svjesni kod konzumacije kokosovog mlijeka jest da jedna čaša sadrži između 300-400 kalorija. Stoga ako se ovo mlijeko konzumira na dnevnoj bazi, svakako se preporuča napraviti određene promjene u prehrani i izbaciti neke dodatne kalorije. Ono što ćete primijetiti je i specifičan okus koji je najsličniji kravljem mlijeku od svih biljnih alternativa.

Loša svojstva

Nakon svih dobrih karakteristika, nažalost treba spomenuti i one loše. Ako kupujete kokosovo mlijeko u limenci (kako se najčešće i može nabaviti), tada morate biti svjesni da se izlažete otrovnoj kemikaliji koja je dobro poznata kao BPA. Zastrašujuće je što je u nedavnim studijima pokazana veza između dojenčadi sa problemima neurobihevioralnog razvoja i majki koje u organizmu imaju visok udio Bisfenola-A. Drugi sastojak koji će kod nekih izazvati probleme je guar guma – zgušnjivač, emulgator i stabilizator. Nema dokaza da je ozbiljno štetan, no kod nekih ljudi koji imaju problema s probavom, preporuča se izbjegavati unos ovog emulgatora.

Kako napraviti domaće kokosovo mlijeko?

Dobra vijest je što se te loše karakteristike mogu zaobići pravljenjem domaćeg kokosovog mlijeka – svakako puno jeftinije i ukusnije opcije, za koju je potrebno svega 10 minuta.

Sastojci za izradu kokosovog mlijeka

  • 2 čaše kokosovog brašna (kokosove pahuljice)
  • 4 – 4.5 čaše vode
  • opcionalno – agavin sirup (ili med) za slađi okus, ekstrakt vanilije

    Priprema kokosovog mlijeka

    Vodu zakuhate u posudi. Čim voda zakipi maknete posudu s izvora topline, te u nju dodate kokosovo brašno. Promiješate i pustite da se prohladi.
    Nakon što ste pričekali 10-ak minuta, možete sve prebaciti u blender i miksajte otprilike jednu minutu.
    Na kraju je potrebno procijediti mlijeko kroz gazu, kako bi eliminirali kokosovu pulpu i dobili čisto mlijeko.
    Svakako ćete najbolje rezultate dobiti ako gazu uzmete u ruke i dobro istisnete rukama svo mlijeko.
    Po želji možete zasladiti mlijeko agavinim sirupom i dodati mu ekstrakt vanilije. Mlijeko može stajati 4-5 dana u hladnjaku.
    Ostatak od izrade mlijeka nemojte baciti, već stavite da se prosuši na zraku ili u pećnici, te iskoristite za pripremu primjerice kolača. Ovo je u svakom smislu pravo kokosovo brašno, jer su sve masnoće otišle u mlijeko, te je ostala niskokalorična pulpa.
    Uživajte u svom domaćem kokosovom mlijeku!


    BaDEMOVO MLJEKO
    Sastojci: 
    • 1 šalica badema
    • 1 l vode
    Priprema: 
  • Namočite bademe preko noći. 
  • Ubacite ih u multipraktik, ulijte vodu i miksajte dok ne dobijete mliječno bijelu tekućinu. 
  • Dobro ga procijedite (uz pomoć gaze ili drugog materijala)  i -  vaše domaće bademovo mlijeko je gotovo. 

    Sezamovo mlijeko sadrži dosta kalcija

    Sjemenke sezama spadaju u jedne od najstarijih kultiviranih biljaka. Iako sitne ove sjemenke sadrže pravo nutritivno bogatstvo. Odličan su izvor kalcija, mangana, bakra, željeza, fosfora, vitamina B, cinka i selena i dijetalnih vlakana. Čak 1 žlica sezama sadrži oko 80 mg kalcija, što bi značilo da ¼ šalice sezamovog mlijeka sadrži više kalcija nego obično mlijeko. Pri pripremi mlijeka važno je koristiti nepržene sjemenke sezama jer se dodatnim kuhanjem ili prženjem smanjuje sadržaj kalcija. Pomaže i u regulaciji kolesterola, štiti srce i krvne žile. Zbog sadržaja fitinske kiseline pri pripremi mlijeka sezam se potopi u vodi preko noći u koju treba dodati sok limuna. Na taj način poboljšava se i njegovu probavljivost.
    Priprema: 1 šalicu sezama potopi preko noći u malo soka od limuna. Ujutro isperi, stavi u blender i dodaj 4 šalice vode i miksaj oko 1 minutu u blenderu dok ne dobiješ finu i kremastu smjesu. Procijedi mlijeko kroz gazu. U gazi će ti ostati pulpa koju možeš iskoristiti za izradu kolača ili krekera. Mlijeko vrati natrag u blender i dodaj zaslađivač po želji: malo svježih datulja i sirove vanilije te promiješaj. Smjesu pohrani u frižider i potroši u roku od 3 dana.

    Konopljino mlijeko za zdrave zube

    Sjemenke konoplje su bogate proteinima, omega 3 masnim kiselinama. Sadrže netopiva vlakna, lako su probavljiva i ne sadrže kolesterol. To je vrlo kvalitetan biljni protein koji ima najbolju koncentraciju omega 3 i omega 6 masnih kiselina, sadrži sve esencijalne aminokiseline koje su ljudskom organizmu prijeko potrebne za razvoj organizma. U sebi ima i vitamin A, E i vitamine B skupine te minerale kalcij, fosfor, magnezij i kalij. Zahvaljujući sadržaju kalcija i fosfora konopljino mlijeko je odličan izvor za dobrobit naših kostiju i prevenciju osteoporoze. Fosfor doprinosi zdravlju kostiju i zubi, Magnezij u konoplji štiti srce i krvne žile i održava normalnu funkciju naših mišića. Konopljino mlijeko daje energiju i izdržljivost zahvaljujući sadržaju proteina, dok omega 3 masne kiseline štite srce i krvne žile, reguliraju kolesterol, a sadržaj gama linoleinske kiseline pomaže u regulaciji hormona te ima protuupalni učinak. Zahvaljujući protuupalnom učinku mlijeko možemo preporučiti i kod ekcema, atopije kao i kod reumatoidnog artritisa.
    Za pripremu mlijeka potrebno je pomiješati 1 šalicu sjemenki konoplje s 3 šalice vode do fine i kremaste smjese u blenderu. Budući da mlijeko ima jak okus dodaje mu se i više sladila, pa po želji možeš dodati oko 3 žlice meda. Pri izradi mlijeka koriste se industrijske sjemenke konoplje koje ne sadrže THC ili kanabinoidni spoj.
Prije miksanja možete mu dodati i 5-6 datulja koje će ga prirodno zasladiti.
Umjesto datulja, možete mu nakon cijeđenja dodati 1,5 žličicu meda ili stevije.

Sastojci (mjera je šalica od 2 dl)

  • 1 šalica lješnjaka
  • 3-4 šalice vode
  • 5 nasjeckanih datulja
  • prstohvat soli
  • malo vanilije ili kardamoma po želji
  • gaza za cijeđenje

Priprema:

Lješnjake usitniti u blenderu. Dodati datulje i preliti toplom vodom. Ostaviti da se namaču nekoliko sati ili najbolje preko noći. Dodati sol i začine i još jednom sve dobro izblendati. U široj zdjeli raširiti veći komad gaze u dvostrukom sloju tako da dobro prelazi preko rubova. U sredinu uliti smjesu lješnjaka, skupiti rubove gaze pazeći da smjesa ne iscuri sa strane i dobro iscijediti rukama. Ono što ostane u zdjeli je lješnjakovo mlijeko, a ostatak mljevenih lješnjaka možete upotrijebiti za neki drugi recept.
Lješnjakovo mlijeko može stajati u hladnjaku 3-4 dana.

Nema komentara:

Objavi komentar

ZABRANJENO VREDJANJE